Jak zbudować dom, by do ogrzewania zużywał mało energii?

Inne tematy związane z motoryzacją nie pasujące do innych działów

Jak zbudować dom, by do ogrzewania zużywał mało energii?

Postprzez Ufo » 30 sty 2017, o 19:21

Cześć. Planuję rozpocząć wkrótce budowę domu. Mam już wszystko gotowe i zaplanowane, tylko nie opracowałem jeszcze planu ogrzewania wody. Nie chcę mieć ciągle zimnej wody, a nie mam czasu na codziennie palenie w piecu węglem w lecie, ponieważ pracuję. Jakie Wy stosujecie rozwiązania w domu, które są tanie i ekonomiczne?
Ufo

Re: Jak zbudować dom, by do ogrzewania zużywał mało energii?

Postprzez Malamut » 30 sty 2017, o 21:51

Masz rację z tym, że przy budowie domu trzeba wszystko dokładnie rozplanować. W domach idealnie sprawdzi się kocioł kondensacyjny, ponieważ jest on bardzo ekonomiczny. W spalinach kotłów jest para wodna, a w wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domu. Projektując nową instalację grzewczą z kotłem kondensacyjnym, można dobrać grzejniki odpowiednie do niego i dzięki nim kocioł osiągnie najwyższą sprawność. Nie trzeba budować także komunika murowanego i zastąpić go możemy przewodem powietrzno-spalinowym. Kocioł latem może pracować wyłącznie w celu ogrzewania ciepłej wody. My w domu mamy zamontowany już od dwóch lat ten kocioł http://www.junkers.pl/produkty/kotly/ko ... -midi.html i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Jest on bardzo ekonomiczny i pobiera mało prądu. Poza tym estetycznie wygląda, wszystkie elementy kotła (pompa, armatura gazowa, rurki, automatyka i syfon kondensatu) ukryte są pod estetyczną obudową. Polecam.
Malamut

Postprzez Max » 30 sty 2017, o 22:21

Nie wyobrażam sobie mieszkać w domu, w której nie ma ciepłej wody. Codzienne grzanie w piecu jest bardzo męczące, bo jak się wypali węgiel, to w środku nocy, czy nad ranem z kranu leci lodowata woda. Jak żyć w takim domu? Męczarnia… Mielimy ten problem pięć lat temu, ale przyjaciel zaproponował mi zamontowanie podgrzewacza wody. Była to najlepsza decyzja w moim życiu, bo mam teraz ciepłą wodę o każdej porze. Ciepła woda jest dostarczana natychmiast bez zbędnego czekania. Tutaj możesz zapoznać się z ich rodzajami: http://www.junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu Dostępne są gazowe podgrzewacze przepływowe, pojemnościowe i do c.w.u. My mamy taki podgrzewacz wody, ma on automatyczny zapłon elektroniczny, ręczną regulację wydajności, brak płomyka. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, co najważniejsze mamy zawsze ciepłą wodę. Jeszcze nigdy nas nie zawiódł.

Obrazek
Max

Postprzez Boxer » 17 maja 2017, o 10:25

Tak się składa, że niekoniecznie trzeba używać węgla do podgrzewania wody w trakcie lata. Znacznie bardziej opłacalne oraz wygodniejsze okazać się może wykorzystanie drewna, albo ekogroszka. Na ciepłą wodę przecież nie trzeba palić jak w kotłowni, albo lokomotywie ;). Ja często wykorzystuję ekogroszek i jestem bardzo zadowolony. Jest starannie wyselekcjonowany i czysty, co ma znaczenie dla ekologii. Ekogorszek kupuję od sprawdzonej firmy Smart Trans - http://smarttrans.eu/. Zawsze mogę u nich liczyć na wysoką jakość opału.
Boxer

Powrót do Pozostałe